גליונות נחמה סנונית - לעוף רחוק יותר מן הדמיון גיליונות נחמה - לדף הראשי
על האתר מפת האתר קבוצת דיון

על האתר

אתר "גיליונות נחמה" החל לפעול ברשת האינטרנט בשנת 2008 מתוך צורך לשמר ולהנגיש את שיטת הלימוד והעיון בתנ"ך של פרופ' נחמה ליבוביץ ז"ל. האתר מאגד בתוכו את כל הגיליונות לעיון בפרשת השבוע, הגיליונות לעיון בהפטרות ובנביאים, עלוני ההדרכה ודפי התשובות שנכתבו ע"י נחמה. מלבד כל אלה, מציע האתר ללומדים חומרי הוראה והדרכה כלליים מפרי עטה של נחמה וכן קבוצת לימוד אינטראקטיבית ("פורום") שמאפשרת להמשיך את הלימוד והעיון בדרכה.

האתר מיועד לכל לומדי פרשת השבוע באשר הם - ותיקים וחדשים כאחד - ובכלל זה: מורים, תלמידים, קבוצות וחוגים וכן כל מי שמעוניין ללמוד תנ"ך באופן מעמיק.

 • גירסת הגיליונות שבאתר

  כל החומרים שבאתר מוצגים בגירסה דיגיטלית חדישה ונוחה לשימוש בצירוף כלי עזר רבים אשר מתאימים את הלימוד לרוח התקופה - כל זאת, תוך שמירה על המבנה והסגנון המקוריים שלהם. בנוסף לכך, ניתן לצפות גם בגירסה סרוקה של הגיליונות המקוריים (בפורמט pdf). כאן המקום להודות לגב' אליס בנדהיים שהעמידה לרשותנו את מאגר הגיליונות הסרוקים שברשותה.

  בגיליונות המקוריים הובאו רק הפניות לדברי הפרשנים ועל הלומדים היה להצטייד בחומש "מקראות גדולות" ולקרוא את הפירושים מתוכו. הגרסה שלפניכם מאפשרת גישה נוחה ומהירה אל התנ"ך הוירטואלי שב"מאגר ספרות הקודש" (מבית סנונית), ומאפשרת לעיין בגיליון גם ללא חומש. דברי הפרשנים מוצגים בגופנים מוכרים ונוחים לקריאה ואין צורך בהכרת כתב רש"י.

  ככלל, נמנענו מלבצע שינויים בניסוח של השאלות, בסדרן ובמבנה שלהן. יחד עם זאת, במקומות אחדים בהם היה הניסוח מסורבל ובלתי מובן - נטלנו לעצמנו רשות לנסח את השאלות מחדש. דרך הילוכנו, החלפנו גם את הכתיב החסר - שהיה מצוי בגיליונות המקוריים, בכתיב המלא, המקובל היום.

 • כלי העזר באתר

  ההקלדה המחודשת של הגיליונות היותה עבורנו הזדמנות פז לתקן את הטעויות הרבות שבדפי המקור, להשלים קטעים שנמחקו, להוסיף בגוף הגיליון את דברי הפרשנים, ולפתוח ראשי תיבות וקיצורים שמוכרים רק לבקיאים. למרות שצמצמנו משמעותית את הופעתם של ראשי התיבות והקיצורים ראינו לנכון להותיר על כנם אחדים מהם, אך הוספנו, עבור מי שמתקשה בפענוחם, מפתח קיצורים וראשי תיבות שמותאם במיוחד לביטויים המופיעים בגיליונות.

  לנוחות הלומדים והמעיינים בגיליונות הוספנו גם ערכים לקסיקאליים קצרים על אודות כ-250 הפרשנים והפירושים הנזכרים בגיליונות. הערכים מכילים פרטים בסיסיים על הפרשן ופירושו וכן הפניות למידע נוסף ברשת ואף לגרסאות מקוונות של הפירושים - אם ישנן כאלו.


  תודות רבות אנו חבים ל"קרן קשת" אשר נאותה לממן את הפרוייקט ובלא תמיכתה הנדיבה אתר זה לא היה קורם את עורו וגידיו הוירטואליים.

 • צוות האתר

  ניהול ועריכה ראשית: יוחאי עופרן
  תכנות: לאה לונדון, יפה ברגר, אנה הופמן, איוון צ'רניק, מרים נתנזון
  גרפיקה: שרון נאור-תג'ר
  פלאש: משה סרבטקה
  הקלדה: רחל גרוסמן, מיכל גורדון, אילן פרנק, ליאור שפר, צביה זינגר, ורד פרנק, מיטל וקס, טלי פינלט
  הזנה: חנה הררי, (דליה מורג, מתן צדוק)
  הגהת הגיליונות לעיון: דוד הרבנד, שרה פרידלנד בן-ארזה
  על אודות הפרשנים: יוחאי עופרן
  ליווי מטעם סנונית: רן זעירא, שרית ברזלי
  ליווי מטעם קרן קשת: דוד פיינסילבר
  ועדה אקדמית מייסדת: ד"ר גבריאל חיים כהן, גב' אראלה ידגר, ד"ר מירה עופרן, ד"ר רות בן-מאיר
  מערכת: דוד פרוינד, ד"ר מרלה פרנקל, יוחאי עופרן