גליונות נחמה סנונית - לעוף רחוק יותר מן הדמיון גיליונות נחמה - לדף הראשי
על האתר מפת האתר קבוצת דיון

ר' יהודה קיל, רוסיה-ליטא-ירושלים (1916-2011)

פרשן המקרא בן ימינו, עמד בראש מפעל הפירוש "דעת מקרא", חתן פרס ישראל למדעי היהדות התשנ"ב.

נולד בפטרוגרד (כיום סנט פטרבורג) שברוסיה, אך בעקבות המהפכה הבולשביקית עברה משפחתו לפוניבז', ליטא. מפוניבז' נדדה המשפחה לאנטונופול שבלטביה, שם ייסד האב ומימן את הגימנסיה היהודית, בה לימדו גם יידיש ועברית. קיל למד פרשת השבוע וגמרא אצל רב העיר, ר' חיים לובוצקי, והצטיין במתמטיקה ובפיזיקה. בזכות הצטיינותו, שוחרר מבחינות בגרות ובשנת 1935, לאחר שסיים את לימודיו בגימנסיה בגיל צעיר, נשלח להכשרה של המזרחי ברומנישקי, ונמצא ראוי לקבל סרטיפיקט, שאיפשר לו להגיע ארצה באופן חוקי. שנתיים לאחר עלייתו, הצטרפה אליו אחותו. הוריו ושני אחיו, נותרו בלטביה ונרצחו בשואה.

עם בואו לארץ עבד בסבלות בפרדסי פתח-תקווה, מאוחר יותר עבר לירושלים ונרשם לאוניברסיטה העברית ללימודי גיאוגרפיה, היסטוריה יהודית וכללית, סוציולוגיה יהודית ופסיכולוגיה. באותם הימים שימש כמזכיר ההנהלה הארצית של בני עקיבא.

עם סיום לימודיו עבר עם רעייתו הטריה לכפר הרוא"ה ולימד בישיבה התיכונית. אח"כ עבר לעפולה וניהל שם תיכון דתי. בשנת 1952 נתמנה למפקח על החינוך הדתי בצפון, ושנתיים לאחר מכן מפקח ארצי על בתי-ספר על יסודיים ומוסדות להכשרת מורים. מאוחר יותר לימד באוניברסיטת בר-אילן ובמכללת ירושלים.

המפעל הגדול לפירוש המקרא "דעת המקרא" שבראשו עמד הוא מהבולטים והפופלאריים שבפירושי המקרא המודרנים.

 

ליקט וכתב: יוחאי עופרן